Vyberte stránku

Program 2022

Vstupné zdarma, změny programu vyhrazeny.

26. listopadu (10:00-20:00)

So

Křest

Workshopy & Master Class

Panelové diskuze

Prezentace & přednášky

Industry

Výstavy

Komiksový trh

10:15-11:00 // MASTER CLASS

Master Class – 3D grafika a její aplikace v ilustraci (SK)

Po úvodním představení své dosavadní tvorby, se Dominik Turan zaměří na podrobnější popis 3D prostředí a úvod do 3D modelovacího softwaru Blender.

Vysvětlí rozdíl mezi dvěma nejčastějšími typy 3D grafiky, PBR a stylizované vykreslování. Ukáže stylizované projekty, na kterých pracoval, a členění technik: freestyle, grease pencil a toon shader. 

Dominik Turan

10:30-12:00 // WORKSHOP

Jarmil v Indii (CZ)

Děti společně vytvoří nekonečně dlouhou ulici plnou dopravních prostředků, lidí, zvířat a věcí (můžou být i promluvové bubliny). Inspirací bude typická indická ulice zachycená v komiksu Jarmil in India. Děti budou na tvorbě spolupracovat, každá kresba (nakreslená a vystřižená) bude součástí společného celku…

Marek Rubec

11:00-11:45 // KŘEST + PREZENTACE

Rozruch v Ardenách (CZ)

Komiksová adaptace románu Borise Viana nám díky brilantnímu překladu Patrika Ouředníka a Penografovým originálním vizuálním kompozicím umožňuje prožít unikátní komiksový trip – zážitek měnící vnímání a rozšiřující vědomí o žánru hardboiled příběhů, ale i o možnostech vyprávění jako takového.

Penograf

12:00-12:45 // MASTER CLASS

Sketchnotes (EN)

Sketchnoting nebo-li vytváření vizuálních poznámek, např. z debat či prezentací.

Master class je rozdělena do dvou částí. V první části si ukážeme různé způsoby a styly zaznamenávání vizuálních poznámek a následně si vytvoříme vlastní sketchnotes z nabídky festivalového programu. V druhé části se v domluvený čas sejdeme nad vytvořenými poznámkami…

Aino Sutinen

13:00-13:45 // PREZENTACE + AUTORSKÉ ČTENÍ

Na Západ Severozápadní linkou aneb celé to mělo být mnohem kratší (CZ)

Jak si uchovat vzpomínku na místo, na cestu, na vůně a barvy? Jak najít ta správná slova ke sdílení intezivních zážitků? Na to vám odpoví nový komiks, Jindřicha Janíčka, Na Západ Severozápadní linkou. Představení komiksu a autorské čtení.

Jindřich Janíček

14:00 – 14:45 // PŘEDNÁŠKA

Travel comics with Aino Sutinen (EN)

Aino Sutinen je finská komiksová autorka a skicařka věnující se tzv. komiksu faktu z Helsinek. Mimo jiné vydala dvě cestopisné knihy o Blízkém východě a jižním Kavkazu. Je také autorkou několika projektů non-fikčních komiksů, které kombinují vědecký výzkum nebo historická fakta s komiksovou tvorbou…

Aino Sutinen

14:00 – 15:30 // WORKSHOP

Jak na komiks. Základy komiksové tvorby

Účastníci workshopu se dozví základní informace o tvorbě příběhů a jejich vyprávění. Řekneme si, jak designovat hlavního hrdinu, jeho osobnost a motivace a jak s těmito charakteristikami dále pracovat. 

Zjistíme, jak body příběhu zachytit v rámci komiksových oken a jaké jsou možnosti obrazové kompozice. Načerpáme inspiraci z ukázek komiksových stripů a poté si účastníci sami vyzkouší tento drobný příběh vymyslet a nakreslit… 

Zuzana Slavíková

15:00-15:45 // PŘEDNÁŠKA

ComicOut a Ascuoladifumetto-online – Jak se učí komiks v Itálii (IT+CZ)

Laura Scarpa představí projekt ComicOut, jehož účelem je propagace a šíření komiksu jako nezávislého jazyka a umění knižními publikacemi: jak přetiskem důležitých komiksů, tak vydáváním esejů a příruček, které prohlubují znalosti a vzdělání autorů, jako je série Comic Book Lessons. Asociace pod vedením Laury Scarpy, autorky, editorky a lektorky s mnohaletými zkušenostmi, využívá aktivní účasti a spolupráce komiksových autorů a osobností z oboru…

Laura Scarpa

16:00-16:45 // PREZENTACE

Příště bude všechno dobrý, Lene Ask (EN)

Až z dalekého Norska přijede autorka, Lene Ask, představit svou novou knihu Příšte bude všechno dobrý. Ve své třetí knize se autorka vzdaluje od autobiografie, která je typická pro její první dvě knihy. Lene Ask opět ukazuje, že má schopnost popsat lidi velmi empaticky a uvěřitelně. Lehce střídá velká existenciální témata s malým každodenními událostmi, aby příběh čtenáře vtáhl a zároveň neztratil koncentrovanost. Její jasná kresba a efektivní využití barev pohání příběh vpřed a podepírá charakteristiky postav. (Přednáška proběhne v anglickém jazyce)

Lene Ask

17:00-17:45 // PREZENTACE

Každý den je nový, Lucie Lomová (CZ)

Významná česká autorka komiksů, ilustrátorka a výtvarnice, Lucie Lomová, představí svůj nový autobiografický komiks, který přináší den za dnem nejen všední, vtipné i dojemné zážitky z jednoho roku autorčina života, ale originálně také ukazuje možnosti spontánního psaní a kresby. Po prezentaci bude probíhat autogramiáda.

Lucie Lomová

18:00-18:45 // Přednáška

Nejlepší komiksy z Velké Británie podle Stevena Hollanda z Page 45 (EN)

Stephen L. Holland, zakladatel úspěšného komiksového knihkupectví Page 45, představí své oblíbené komiksy vydané ve Velké Británii za posledních 20 letech. Řeč bude také obecně o britské komiksové scéně – o významných autorech, vydavatelích a o trendech v britském komiksu. (Přednáška proběhne v anglickém jazyce). Tato prezentace je realizována za spolupráce s Českým literárním centrem.

Stephen Holland

19:00-20:00 // INDUSTRY

Festivaly na cestách – Vše co byste o nich měli vědět v deseti minutách (EN)

Série krátkých prezentací čtyř evropských festivalů. Nechte se inspirovat a naplánujte si svou další cestu… bude to Lyon, Řím, Athény, Lucca nebo Neapol? Tato prezentace je realizována za spolupráce s Českým literárním centrem a Českými centry. Pořadem provede Paul Gravett. (prezentace budou probíhat v anglickém jazyce)

BABA JAGA FEST – Alesio Trabacchini, kritik, editor a kurátor 
Festival illustradays Atheny – Rafaela Karagianni, kreativní ředitelka festivalu 
Lucca Comics & Games – Giovanni Russo, umělecký ředitel, autor, editor
Napoli Comicon – Giandomenico (Ludwig) Maglione, scenárista, herní designér, kurátor

České literární centrum & Česká centra

20:00-00:00 // INDUSTRY

Festival Afterparty 

FRAME festival networkingová afterparty a mnohem víc.

FRAME Prague

VÝSTAVY

Na Západ Severozápadní linkou

Jindřich Janíček (CZ)

Even in dark times, there is a light

Pictoric (UA)

Illustrated Dialogues

Aroha Travé, Rosa Codina (ES)

27. prosince (10:00-18:00)

Ne

Drink & Draw

Workshopy

Panelové diskuze

Prezentace & přednášky

Industry

Výstavy

Komiksový trh

10:30 – 12:00 // WORKSHOP

Vesmírné koláže s Mezitah: Jádro pudla (CZ)

 

Workshop koláže pro děti i jejich rodiče. Ocitni se v kůži Anky a Elišky z komiksu Mezitah. Jejich denním chlebem je ve vesmírných hromadách šrotu hledat cenné kousky a z nich vylepšit nebo opravit vlastní loď. Z hromady ilustrovaného kosmického šrotu budeš vybírat kousky, které se ti hodí pro sestavení unikátního zařízení. Nutná je dovednost samostatné práce s nůžkami a lepidlem (případně pod dohledem rodičů). 

Filip Zatloukal & Albert Maršík

11:00 – 11:45 // PREZENTACE

Bubáčci, Představení nové knihy Zdenky H. Převrátilové

První autorská kniha výtvarnice a ilustrátorky Vám přiblíží bytosti, světy a momenty, které lze zahlédnout poze koutkem oka. Plně ilustrovaná kniha Vám přináší nespočet fantazijních ilustrací rozdělený do čtyř kapitol, ale i dobrodružné komiksy a pár her v podobě labyrintu či spojovačky. Autorčina fantazie odhaluje bytosti, které jsou již dávno zapomenuté či teprve čekají na objevení…

Zdenka H. Převrátilová

13:00 – 13:45 // PANELOVÁ DISKUZE

Ilustrované dialogy / Illustrated dialogues (ES, CZ)

Různé autorky, různé přístupy a přece je něco spojuje. Katalánské autorky Aroha Travé a Rosa Codina budou společně s českou autorkou Toy_Box hovořit o své tvorbě, výtvarných technikách, aktivismu aspolečensky angažovaném komiksu a ilustraci. Setkání z cyklu Ilustrované dialogy, jehož cílem je dát slovo komiksovým autorkám a propojovat českou a španělskou komiksovou scénu, se koná ve spolupráci s Institutem Cervantes v Praze a Českým literárním centrem. 

Aroha Travé, Rosa Codina, Toy Box, moderuje Kateřina Čopjaková

13:00 – 14:30 // WORKSHOP

„Exquisite Corpse“ with Quentin and Léo (FR, EN, CZ)

Workshop pro děti i dospělé s Quentinem a Léem z francouzského nakladatelství Mangeurs de pierres. Během workshopu budeme kreslit úžasné tvory a příšery. Poté si mezi sebou vyměníme papíry a nakreslíme evoluci prvního tvora, a vše zopakujeme. Léo a Quentin budou pro inspiraci navrhovat různá témata, objekty, zvířata… Na závěr se ke každému vrátí jeho příšera s evolucemi, které vytvořili jiní…

Léo Jacob & Quentin Girardclos, Francouzský institut

14:15-15:00 // PREZENTACE & PANELOVÁ DISKUZE

Česká stopa na festivalu illustradays Athens (EN)

Ilustradays je festival, kde se vytvářejí a sdílejí velké příběhy. Příběh týmu, který miluje umělce, kteří mění své nápady v barvy a tvary. Příběhy o ilustracích, které promlouvají k lidským srdcím, o dětech a dospělých, kteří zkoumají svou tvůrčí stránku. ilustradays je místo, kde se setkávají ilustrátoři z celého světa a spojují se s ostatními. 

Rafaela Karagianni, Tereza Čechová, Štěpánka Jislová

15:15 – 16:00 // PREZENTACE & PANELOVÁ DISKUZE

Jak vytvořit a rozvíjet indie nakladatelství? (EN)

Léo Jacob a Quentin Girardclos, dva francouzští ilustrátoři, se na tuto otázku snaží odpovědět tím, že se vracejí zpátky v čase ve své kariéře. Sledujte tvorbu „mangeurs de pierres“, od kamarádova projektu kresby až po novorozené indie nakladatelství.

Quentin Girardclos & Léo Pol Jacob, Francouzský institut

15:00 – 17:30 // 

DRINK & DRAW

Veřejná lekce kreslení vedená profesorem brundibalem ze studia DRAWetc.

16:15 – 17:00 // Přednáška

O reportážním komiksu: Japonsko, Kafka a přírodní katastrofy (EN)

Fumio Obata je britský komiksový autor japonského původu, který se specializuje na reportážní komiks. Během přednášky pohovoří mimo jiné o svých komiksech o Japonsku a přírodních katastrofách. Také představí svůj nový komiks o Franzi Kafkovi Looking for Franz, na kterém začal pracovat během letního tvůrčího pobytu v Praze. (Přednáška proběhne v anglickém jazyce). Tato prezentace je realizována za spolupráce s Českým literárním centrem.

Fumio Obata

17:15 – 18:00 // PREZENTACE

Po vracích: skoro scifi cestopis (CZ)

Anka s Eliškou a jejich pes Malér se od lidí drží pokud možno dál. Cestují po vracích vesmírných lodí a sbírají, co jiní zanechali v temnotě vesmíru. Když najdou něco užitečného, nainstalují si to nasvou lodˇ, nebo to prodají někde na trhu. V rámci panelu představí autoři komiksu, Mezitah: Jádro pudla, jaké myšlenky stály u zrodu knihy, přiblíží divákům atmosféru knihy dramatizací úvodní pasáže a naznačí další osudy hlavní postavy příběhu – psa Maléra.

Filip Zatloukal & Albert Maršík

VÝSTAVY

Na Západ Severozápadní linkou

Jindřich Janíček (CZ)

Even in dark times, there is a light

Pictoric (UA)

Illustrated Dialogues

Aroha Travé, Rosa Codina (ES)