Program

Změny programu vyhrazeny.

4. listopadu (10:00-20:00)

So

Křest

Workshopy & Master Class

Panelové diskuze

Prezentace & přednášky

Artist’s Talk

Industry

Výstavy

Festivalový trh

Workshopy

10:30-12:00

Vesmírné koláže s Mezitah – Chyba lávky (CZ)

Workshop koláže pro děti i jejich rodiče. Ocitni se v kůži Anky a Elišky z komiksu Mezitah. Jejich denním chlebem je ve vesmírných hromadách šrotu hledat cenné kousky a z nich vylepšit nebo opravit vlastní loď. Zhromady ilustrovaného kosmického šrotu budeš vybírat kousky, které se ti hodí pro sestavení unikátního zařízení.

Délka workshopu: 1 h 30 min
Počet účastníků: max 15
Věk: 5-15

12:30-14:00

Food Origami (CZ)

Už tě nebaví skládat jeřáby a jinou havěť? Poskládej si hamburger, pizzu nebo koláček!

Délka workshopu: 1 h 30 min
Počet účastníků: max 15
Věk: 5-100

14:30-17:00

Arpilleras (vyšívané příběhy) s ilustrátorkou Bea Lema (EN, CZ)

Arpilleras jsou obrazy z malých kousků látek sestavené dohromady tak, aby vytvářely dojem určité scény. Tato technika pochází z Chile z období vojenské diktatury. Výšivky tvořily skupiny žen, které tímto způsobem vyprávěly a sdílely svůj příběh včetně sociálních a politických konfliktů.

Délka workshopu: 2 h 30 min
Počet účastníků: max 20
Věk: 9+

 

 

17:30-19:00

Příběh hodný vyprávění, Anna Vaivare (EN, CZ)

Tento workshop bude o hledání příběhů v každodenním životě účastníků a vytváření autobiografických komiksů.

Délka workshopu: 1 h 30 min
Počet účastníků: max 20
Věk: 15+

Přednášky / artist’s talk / Prezentace / Master class

10:15-11:00

Master Class: Jak tvořit ilustrace pro gastro podniky – Nikola Hoření (CZ)

Master class o tvorbě měsíčních ilustrovaných menu, výloh restaurací, etiket na pálenky anebo třeba ilustrací na plakáty a hrnečky pro kavárnu. Zkrátka o kreslení, při kterém se člověku sbíhají sliny.

11:00 – 11:45

Artist’s talk: Štěpánka Jislová (CZ)

Kde se bere láska? Může za to genetika, okoukali jsme vztah rodičů, a nebo jde o nespoutaný proces zcela mimo naši kontrolu? Co když každý další vztah je přesnou kopií toho předchozího? O kreslení reálného života, etických hranicích autobiografie a o tom, co si o lásce myslí psychologie, bude mluvit autorka komiksu Srdcovka, Štěpánka Jislová.

13:00-13:45

Ilustrované dialogy (ES, CZ)

Různé autorky, různé přístupy a přece je něco spojuje. Španělská autorka bea Lema bude společně s českou autorkou Nikolou Logosovou hovořit o své tvorbě, výtvarných technikách, komiksu a ilustraci. Setkání z cyklu Ilustrované dialogy, jehož cílem je dát slovo komiksovým autorkám a propojovat českou a španělskou komiksovou scénu, se koná ve spolupráci s Institutem Cervantes v Praze a Českým literárním centrem. Rozhovory budou probíhat v českém a španělském jazyce, tlumočení do češtiny bude zajištěno.

České literární centrum

České literární centrum

14:00-14:45

Dirty Thirty – Stripburger 30 years of making a scene (EN)

V roce 1992 spatřil světlo světa, Stripburger, komiksový magazín s osobitým charakterem a vkusem, který je díky své výrazně kosmopolitní povaze od samého počátku známější v zahraničí než doma. Za tři desetiletí se z experimentálního vizuálního fanzinu vyvinul v jednoho z nejvýraznějších a nejaktivnějších hráčů na místní komiksové scéně a neústupného propagátora komiksové kultury. Mnoho dnes již známých jmen zahájilo svou tvůrčí kariéru na stránkách Stripburgeru.

15:00-15:45

Bergen T&T Festival – Nový festival z Norska, Kristian Hellesund (EN)

Kristian Hellesund je komiksový historik a kritik, který v současnosti pracuje na knize mapující historii norského komiksu. Na festivalu FRAME, ale představí nový festival z Norska, Bergen T&T Festival a jeho hosty – autory, jejichž tvorba reflektuje letošní téma BT&T festivalu, “Graphic Medicine”.

16:00-16:45

Co je nového na evropské komiksové scéně? (EN)

Johann Ulrich z Avant-Verlag představí své nakladatelství a nejnovější vývoj na německé komiksové scéně. Avant-Verlag je jedním z nejvýznamnějších německých komiksových vydavatelství, které se zaměřuje na inovativní komiksy.

Španělské nakladatelství La Cúpula vydalo španělský překlad komiksu R.U.R. od Karla Čapka a Kateřiny Čupové. O tomto komiksu a jeho významu pro českou a španělskou komiksovou scénu bude hovořit Natalia Mosquera Sarmiento, představitelka La Cúpuly.

Katrina Northern představí aktuální publikační tvorbu britského nakladatelství Jonathana Cape, jednoho z nejstarších a nejprestižnějších britských vydavatelství, zaměřujících se na kvalitní literaturu a komiks. V posledních letech se soustředí na objevování a podporu nových talentů na poli komiksu.

Tyto krátké přednášky poskytnou přehled o nejnovějším vývoji na evropské komiksové scéně. Řečníci představí svá nakladatelství a podělí se o své postřehy a zkušenosti.

Přednášky jsou realizovány ve spolupráci s Českým literárním centrem.

České literární centrum

České literární centrum

17:00-17:45

Festivaly na cestách – Vše co byste měli vědět v deseti minutách (EN)

Prezentace tří významných evropských festivalů a debata s jejich zakladateli a organizátory.

  • The Lakes International Comic Art Festival představí jeho zakladatelka a ředitelka Julie Tait.
  • Kraków Comic Book Festival představí jeho zakladatel Artur Wabik. 
  • Tinta, Festival Stripa Ljubljana představí Tanja Scale

Řeč bude také o účasti českých komiksových autorů na festivalech.

Tuto akci, realizovanou ve spolupráci s Českým literárním centrem, bude moderovat Jan Zikmund.

18:00-18:45

Křest nového komiksu Strastiplná robotí existence Jindřicha Janíčka a Taťány Rubášové, Labyrint (CZ)

Třetí pokračování robotích příběhů je tady! Tam, kde kdysi ležely Spojené státy, leží sníh. Uvězněný pod lavinou čeká na záchranu neohrožený průzkumník Meriwether. Jeho jedinou nadějí je bojácný vědec William, se kterým už zažili podivuhodnou expedici i nucený útěk z vlastní civilizace. Při neočekávaném exodu je potká nehoda, která nerozlučnou dvojici poprvé rozdělí. Víc než stvořitele hledají tentokrát sami sebe a cestu jeden k druhému. Třetí návrat do dystopie plné veselého smutku přináší naději, že každý dokáže uvnitř sebe překonat pohoří. Děti i rodiče opět čeká jemný příběh plný jazykového humoru a originálních ilustrací. Pokračování oblíbené komiksové ságy, která s úspěchem vychází také v zahraničí.

19:00-20:00

Hyper talks s Drawetc (CZ)

Pět českých  komiksových autorů a ilustrátorů bude prezentovat svou nejaktuálnější tvorbu.

VÝSTAVY

Dirty Thirty: 30 Years of Making a Scene

Stripburger

Fresh Comics from SB Comics Fair 10/2023

Zainab Akhtar

Illustrated Dialogues

Bea Lema (ES)

Trh malých nakladatelů, autorů a ilustrátorů:

Angry Albatros, Anna & Olga Wieszczyk, Anna Paßlick, Ateliér Komiks a ilustrace pro děti/Sutnarka, Baltala, Bries, Brunhilda Illustration, Centrala, Cristina Estanislao, Dejmien, ÉSAL/La Nef des Fous, Ester Tajrychová, Filip Trnka, frutibussi, GRAFIK, Harriet Lenneman, Hedgehog Hedgehog Hedgehog, Charliedzilla, Ieva Berzina/xxzbat, Illustration Class of the HGB Leipzig, INFOE Studio, ION, Jango Jim, Javier Lozano, Jindřich Janíček, Kraťasy, kuš!, LABYRINT & RAKETA, Lenke Lamm, Lilia Petrova, Local Stickerbook, Mon Bean, MONDO ZERO, Nakladatelství Meander, Normcore, OPAK a Stellion, Papatu & Polish Indie, Paseka, Pomp it up Editions, ROE/Linda Retterová, Romana Ruban, Ryoko Nagara, S1MoonKa, Sarah Peewee, Stripurger, Stuitko, Trystero, UA Comix Publishing, UGLYCUTE, V rouše vlčím, Vesmírná Elisss, Violeta Aguiló, Vovkulaka LLC, XRXPraess.

5. listopadu (10:00-18:00)

Ne

Workshopy & Master Class

Panelové diskuze

Prezentace & přednášky

Artist’s Talk

Industry

Výstavy

Festivalový trh

WORKSHOPY

10:30-12:00

Kaligrafie s Mayuko Hatto (EN, CZ)

Umění štětce dokáže navodit pocit klidné mysli a mnoho lidí se kaligrafií, tušovou malbou a jinými formami umění zabývá coby formou meditace. Japonská kaligrafie klade větší důraz na proces psaní než na samotný výsledek. Zároveň obsahuje i nezanedbatelný duchovní rozměr, je způsobem poznávání a kultivace sebe sama. Kaligraf do svého díla předává kus své vlastní duše, každá kaligrafie je jedinečným odrazem jeho nitra.

Délka workshopu: 1 h 30 min
Počet účastníků: max 10
Věk: 15+ 

13:00-14:30

Malování na tašky s Ha-Na-Mi (CZ)

Ha-Na-Mi nebo-li Míša Tomášová se před třinácti lety zamilovala do Japonska. O několik let později začaly získávat obrysy ručně dekorované výrobky, jejichž hlavní inspirací byly zprvu anime a manga. Postupem času se přidávaly další motivy, ale nakonec spojila své tři vášně = přírodu + Japonsko + ekologii.Tašky s předtištěnými omalovánkami, které si budete moci vybarvit. Malování fixami na textil. Po zažehlení lze tašku prát v pračce na 40°C. Tašky budou k zakoupení na místě, malá taška 150 Kč a velká taška 250 Kč.

Délka workshopu: 1 h 30 min
Počet účastníků: max 15
Věk: 5+

15:00-16:30

Jedno-okénkový surrealistický komiks na téma: Bufet, Martha Kuhlman (EN)

S využitím šance jako odrazového můstku pro kreativitu, budeme tvořit “jedno-okénkové” komiksy s absurdními dialogy, v mnoha jazycích, generovanými skupinou. Workshop bude zahrnovat zahřívací kreslící aktivity, brainstorming, spolupráci a tvorbu několika komiksů. Nejsou potřeba žádné umělecké zkušenosti.

Délka workshopu: 1 h 30 min
Počet účastníků: max 15
Věk: 5–100

Přednášky / artist’s talk / Prezentace / Master class

11:00-11:45

Artist’s talk: Katarina Kratochvílová / Angry Albatros (CZ)

Angry Albatros, vlastním jménem Katarina Kratochvílová, se věnuje především užité grafice a knižní ilustraci pro děti a mládež. Její tvorba je specifická výraznou barevnou kombinací a linií. Ve svých osobních projektech se zaměřuje na japonskou kulturu. V roce 2022 její autorský komiks, Used Kimono Store, získal bronzovou cenu v soutěži Japan International Manga Award.

13:00-14:00

Manga prochází žaludkem, Anna Křivánková (CZ)

Současný japonský komiks čili manga prošel ve 2. polovině 20. významným vývojem, v jehož důsledku dosáhl nevídané výtvarné i žánrové rozmanitosti. Tento vývoj do značné míry vyvrcholil v 80. letech, kdy Japonsko zažívalo poměrně blahobytné roky a velký rozvoj domácí turistiky a gurmánství. Kromě velkého množství nových kuchařských knih, časopisů o jídle a průvodců po japonských restauracích se v té době vynořil i zcela nový komiksový žánr zvaný gurume manga neboli gurmánský komiks. Jeho hlavními hrdiny se stali kuchaři, provozovatelé restaurací či prostí labužníci, ale především vynikající jídlo a s ním spojené prožitky – a v některých případech i nemilosrdná společenská kritika.

Manga prochází žaludkem

Přednáška naší přední japanoložky a překladatelky, Anny Křivánkové, se bude věnovat žánru gurume manga neboli gurmánskému komiksu. Jeho hlavními hrdiny se stali kuchaři, provozovatelé restaurací či prostí labužníci, ale především vynikající jídlo…

Anna Křivánková

14:15-15:00

Ria Schulpen představuje Bries: Komiksy z Belgie a celého světa (EN)

Ria Schulpen z Belgie představí své komiksové nakladatelství Bries, ale i kreativní prostor The Bries Space pro začínající i zavedené umělce z Belgie a zahraničí.

15:15-16:00

16 let kuš!, David Schilter (EN)

David Schilter nám umožní nahlédnout do vzestupů a pádů nakladatelství kuš!, které funguje více než 16 let a vydává alternativní komiksy z celého světa. kuš! působí v Lotyšsku a kromě dvojrozměrných komiksových panelů organizuje různé aktivity spojené s komiksem, jako jsou přednášky, workshopy, výstavy a rezidenční pobyty.

16:15-17:00

Artist’s talk: SERGIO CARUSO (EN)

Pod jménem Normcore vydává svou tvorbu autor, ilustrátor a grafický designér, Sergio Caruso. Na festivalu představí svůj nejnovější komiks The Cathartic Story of June.

17:15-18:00

TOMBOLA!

Návštěvníci festivalu mají jedinečnou příležitost vyhrát hodnotné ceny v tombole. Nabídka je opravdu pestrá, od českých a zahraničních komiksů přes poutavé ilustrace a tisky až po exkluzivní festivalový merch. A vrcholem jsou hlavní ceny: velkoformátové ilustrace letošního vizuálu od Jango Jima! Nepropásněte tuto šanci a pořiďte si lístky do tomboly, kdykoliv během festivalu. Losování proběhne v neděli 5. listopadu na závěr festivalu.

VÝSTAVY

Dirty Thirty: 30 Years of Making a Scene

Stripburger

Fresh Comics from SB Comics Fair 10/2023

Zainab Akhtar

Illustrated Dialogues

Bea Lema (ES)

Trh malých nakladatelů, autorů a ilustrátorů:

Angry Albatros, Anna & Olga Wieszczyk, Anna Paßlick, Ateliér Komiks a ilustrace pro děti/Sutnarka, Baltala, Bries, Brunhilda Illustration, Centrala, Cristina Estanislao, Dejmien, ÉSAL/La Nef des Fous, Ester Tajrychová, Filip Trnka, frutibussi, GRAFIK, Harriet Lenneman, Hedgehog Hedgehog Hedgehog, Charliedzilla, Ieva Berzina/xxzbat, Illustration Class of the HGB Leipzig, INFOE Studio, ION, Jango Jim, Javier Lozano, Jindřich Janíček, Kraťasy, kuš!, LABYRINT & RAKETA, Lenke Lamm, Lilia Petrova, Local Stickerbook, Mon Bean, MONDO ZERO, Nakladatelství Meander, Normcore, OPAK a Stellion, Papatu & Polish Indie, Paseka, Pomp it up Editions, ROE/Linda Retterová, Romana Ruban, Ryoko Nagara, S1MoonKa, Sarah Peewee, Stripurger, Stuitko, Trystero, UA Comix Publishing, UGLYCUTE, V rouše vlčím, Vesmírná Elisss, Violeta Aguiló, Vovkulaka LLC, XRXPraess.