PROGRAM FESTIVALU

sobota 13. 11.

WORKSHOPY

10:30–12:30 

Vyrob si svého robota recyklátora s výtvarnicí Marií Urbánkovou

V místech, kam se člověk vydává jen obtížně třeba do hlubin oceánu nebo do vesmíru, posílá za sebe robota. Robot umí skoro úplně všechno a není vůbec vyloučeno, že jednou bude mít každý z nás malého robota za parťáka. Přijď si vyrobit svého robota recyklátora s použitím všeho, co se najde, s výtvarnicí Marií Urbánkovou. 

Pro děti ve věku 6+

(Průchozí workshop bez registrace)

15:00–16:30

Bohouš a Dáša mění svět – workshop s Klárou Smolíkovou 

Neveřejný workshop pro děti základních a středních škol, kteří se zůčastnily soutěže na téma „Poznej tváře klimatické změny“ vdělávacího programu Varianty Člověka v tísni.

(Jen pro registrované)

neděle 14. 11.

WORKSHOPY

10:30–12:30 

Vyrob si svého robota recyklátora s výtvarnicí Marií Urbánkovou

V místech, kam se člověk vydává jen obtížně třeba do hlubin oceánu nebo do vesmíru, posílá za sebe robota. Robot umí skoro úplně všechno a není vůbec vyloučeno, že jednou bude mít každý z nás malého robota za parťáka. Přijď si vyrobit svého robota recyklátora s použitím všeho, co se najde, s výtvarnicí Marií Urbánkovou.

Pro děti ve věku 6+

(Průchozí workshop bez registrace)

13:00–15:00 

Papírenská dílna s kolektivem Sběr (CZ)

Co se starými kalendáři, letáky nebo loňskými plakáty? Kolektiv SBĚR otevře na festivalu svou improvizovanou papírenskou dílnu, ve které tyto ožehavé otázky pomůže vyřešit. Přijďte si vyrobit obálku nebo sešit! Všechno vám ukážeme, vysvětlíme. Můžete se u nás zašít na dvě hodinky, nebo si jen slepit obálku a zase jít – registrace předem není nutná. Vítáme všechny věkové kategorie, které se nebojí použít nůžky, lepidlo, případně řezák a jehlu. Průchozí workshop vyrábění sešitů a dopisních obálek z nevyužitých FRAME plakátů. 

Věkové rozmezí 7-100 let. 

(Průchozí workshop bez registrace)

PŘEDNÁŠKY / PREZENTACE

13:00–14:30

Slavnostní vyhlášení vítězů komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět na téma „Poznej tváře klimatické změny“. Pro základní a střední školy pořádá vzdělávací program Varianty Člověka v tísni. Slavnostní vyhlášení a předání cen. Moderuje Jindra Polák.

 

14:45–15:30

Komiksové festivaly tváří v tvář pandemii 

Panelová diskuse se zástupci předních komiksových festivalů ve Velké Británii, Německu, Francii a České republice. Jak na pandemii a lockdownová opatření reagovali organizátoři festivalů? Jaké nové formáty prezentací využili namísto živých akcí? Byly tyto změny přínosné a jsou udržitelné do budoucna?

 

Hosté: Julie Tait (Lakes International Comic Art Festival), Heiner Lünstedt (Comicfestival München), Lisa Weill (Lyon BD Festival) a Klára Vöröšová (Frame Festival). Moderuje Jan Zikmund (České literární centrum).

15:45–16:30

Představení trilogie Radiator & Recyklator – Petr Korunka a LABYRINT (CZ)

Postapokalyptický příběh ve stylu Falloutu, Mad Maxe nebo Avatara. Komiks o konci civilizace, jak ji známe. Kniha obsahuje kompletní trilogii R&R včetně úvodních a pro toto vydání upravených dvou svazků Nic menšího než záchrana lidstva a Restart lidstva, vydaných před deseti lety.

16:45–17:15

Comic Art Europe: Grantové příležitosti pro komiksové tvůrce a studenty (FR)

Comic Art Europe je platforma poskytující nové grantové příležitosti pro komiksové umělce. Takže čeští komiksoví umělci, ať už začínající nebo etablovaní, zpozorněte a přijďte se o tom dozvědět více! Organizátorka projektu Lisa Weill bude podrobně hovořit o dvou otevřených výzvách pro rok 2022 a poslání Comic Art Europe

 

17:30–18:30

Prezentace a slavnostní křest komiksu Štefánik – LABYRINT (CZ)

Výtvarník Václav Šlajch a scénáristé Gabriela Kyselová a Michal Baláž spolu s Joachimem Dvořákem představí komiksový román o muži mnoha tváří. Která z nich je ta pravá? Muž velkých gest a malicherných slabostí. Zábavný, společenský, osamělý, ambiciózní, nepochopený. Kariérista, svůdce, fanfarón i Don Quijote. Příběh o maskách, které nosíme, a o (ne)možnosti jeden druhého skutečně poznat.

 

18:45–19:30

B jako běžec – Jindřich Janíček (CZ)

Čtení ze souborného vydání komiksových sešitů, které v několika uplynulých letech vyšly jako přílohy časopisu o běhání B running mag. Čtyři sebrané a dva nové příběhy vypráví o překonání hranice čtyř minut v běhu na jednu míli, dramatických maratonech a nemožně náročných ultramaratonech.

PŘEDNÁŠKY / PREZENTACE

11:00–12:00

Jágr, legenda – Lukáš Csicsely, Vojtěch Šeda (CZ)

Uvedení nového superhrdinského komiksu Lukáše Csicselyho a Vojty Šedy. Jágr, legenda zobrazuje Jágrovu pittsburghskou éru jako rytířský epos, v němž najdete místo rytířské výzbroje hokejovou výstroj a místo svatého Grálu Stanley Cup.

13:00–14:00

Odsunuté děti – Marek Toman, Post Bellum / Paměť národa (CZ)

Promítání filmového sestřihu z výroků pětice německých pamětníků, kteří vyprávějí o svém odsunu z Československa. Jejich příběhy ožívají v komiksové formě skrze představivost českého spisovatele a pěti českých výtvarnic a výtvarníků. Po filmu následuje debata.

14:15–15:45

Francouzské nakladatelství Cornélius slaví 30 let – Jean-Louis Gauthey (FR)

Nakladatelství Cornélius vydává komiksy a ilustrované knihy od roku 1991. V tomto nakladatelském domě, kde se samet setkává s průvanem, zvou začátečníky a renomované tvůrce k jednomu stolu. Nakladatelství, dříve známé svými sítotiskovými obálkami, nikdy nepřerušilo spojení s řemeslnou zručností. Tento přístup je spojen se zvláštní péčí věnovanou tvorbě knih, jejichž cílem je umocnit tvůrčí proces a učinit ze čtení dokonalý zážitek.

16:00–16:45

Český komiks na Mezinárodním festivalu komiksu Lakes

Přední komiksový festival ve Velké Británii se zaměřil na český komiks. Jak to dopadlo? A proč se české komiksy v posledních letech těší většímu uznání v zahraničí? Panelová diskuse o spolupráci Českého literárního centra a Mezinárodního festivalu komiksu Lakes (Kendal, Velká Británie).

Hosté: Carole Tait a Richard Foster (festival Lakes), Jan Zikmund (České literární centrum), Štěpánka Jislová (komiksová tvůrkyně a letošní rezidentka v Kendalu) a Pavel Kořínek (historik a teoretik komiksu a kurátor).

17:00–18:30

DRAWetc. Art Battle (CZ)

Šest umělců, šest pláten a jasně daný čas. Výtvarná bitva jako zakončení festivalu.

VÝSTAVA

Poznej tváře klimatické změny – Vzdělávací program Varianty Člověka v tísni

Výstava vítězných komiksů studentské soutěže Bohouš a Dáša mění svět. Soutěž má každoročně téma, které se týká globálního rozvojového vzdělávání, letošní jedenáctý ročník se zabívá klimatickou změnou.

 

SOUTĚŽ

FRAMEstagram soutěž je tady!

FRAME festival a Francouzský Institut vyhlásili komiksovou soutěž na téma “Protest”. Komiksy v podobě jednoho či více postů na instagramu je třeba sdílet s hashtagy #framestagram2021 a #frameprague. Vítěz, vybraný odbornou porotou, obdrží 100 EUR. Soutěž končí 30.11. 2021

 

Nakresli si svůj komiks

Během celého festivalu si návštěvníci mohou vytvořit svůj vlastní jednostránkový komiks na předtištěné listy. Ten nejlepší bude odměněn, jak jinak než komiksem. 

(Svůj komiks spolu s kontaktními údaji odevzdejte do komiksové krabice na stánku FRAME. Vítěz bude kontaktován po skončení festivalu.)