VÝSTAVY
CASA BABA
Společný projekt italského festivalu Baba Jaga, lotyšského nakladatelství kuš! a festivalu FRAME mimo jiné zahrnuje i rezidenční program Casa Baba 2024. Cílem je podpořit živou mezikulturní výměnu.
FRAME festival vyslal českého autora a ilustrátora, Jindřicha Janíčka do Říma, italská umělkyně Giulia Cellino cestovala do Rigy a lotyšský umělec Jurijs Tatarkins si užil rezidenční pobyt v Praze.
Tuto výstavu, představující komiksy, které rezidenti vytvořili během svého pobytu v zahraničí, je možné shlédnout jak na festivalu FRAME 30.11.–1.12. 2024, tak také v podobě exteriérové výstavy v ulici Technická na Praze 6 do 30.1. 2025.
.
BEZPEČNÉ MÍSTO
Pictoric je komunita ilustrátorů, grafiků a umělců z Ukrajiny, jejichž posláním je oslavovat a propagovat ilustraci jako vysoce kvalitní a smysluplnou uměleckou formu se skutečnou estetickou, společenskou a kulturní hodnotou. S nadšením budují mezinárodní síť umělců a kurátorů a zároveň představují ukrajinskou ilustraci světu.
Jedním z nejsilnějších konceptů, které zkoumali, je myšlenka „bezpečného místa“. V kontextu probíhající války na Ukrajině nabyla tato myšlenka hlubokého a naléhavého významu. Pro mnoho Ukrajinců se pojem bezpečného místa dramaticky změnil. I když se nacházejí mimo zemi, pocit bezpečí pro ně často zůstává nedosažitelný.
Deset ukrajinských umělců bylo požádáno, aby se podělili o své chápání toho, co pro ně dnes znamená „bezpečné místo“. Někteří z nich navzdory válce nadále žijí na Ukrajině, jiní našli útočiště v zahraničí, ale pravidelně se vracejí navštívit rodinu. Někteří zůstávají blízko své vlasti, zatímco jiní skončili na druhém konci světa, například v Kanadě nebo Číně. Jejich odpovědi se dotýkají otázek, se kterými se potýká mnoho z nás: Co je to bezpečné místo? Změnil se v poslední době pojem bezpečí? Mají vůbec ještě bezpečné místo?
Výsledkem je deset komiksů, které vytvořili Anna Andreeva, Anna Ivanenko, Oleg Gryščenko, Mari Kinovych, Veronika Kotyk, Jenya Polosina, Anna Sarvira, Olena Staranchuk, Yuliia Tveritina, Iliia Uhnivenko.
30.11.–1.12. 2024, FRAME, Divadlo X10
Domov v povídkách France Kafky
Na začátku roku jsme studentům ateliéru Komiks a ilustrace pro děti z Fakulty Umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni, zadali úkol vytvořit jednostránkový komiks nebo ilustraci inspirovanou povídkami Franze Kafky.
Spojujícím prvkem všech prací je téma domova, které se v Kafkaově tvorbě objevuje jako výrazný motiv, plný hlubokých, často zneklidňujících otázek o identitě, bezpečí a vnitřní svobodě.
Tato výstava představuje výběr deseti nejzajímavějších a nejvynalézavějších prací, které různými způsoby reflektují Kafkaovy myšlenky.
30.11.–1.12. 2024, FRAME, Divadlo X10
animované příběhy
“Létající kočky a explodující dinosauři! V animaci je možné všechno! Interaktivní výstava Animované příběhy vás zavede do světa animace a optických iluzí.
Výstava se zabývá fenoménem tzv. zdánlivého pohybu, který stál u počátku animace i filmu. Návštěvníci mohou prozkoumat na jednotlivých stanovištích jeho různé aspekty.
Všechna stanoviště jsou vhodná pro děti od šesti let, některá jsou vhodná i pro děti mladší. Návštěvníci si mohou vytvořit vlastní stop-motion animaci, manipulovat s loutkami nebo zkoumat optické iluze.
30.11.–1.12. 2024, FRAME, Divadlo X10
TAŽNÍ PTÁCI
Příběhy české migrace
V ateliéru Didaktická ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni vzniklo pod vedením Renáty Fučíkové 100 portrétů významných migrantů, kteří z Česka odešli do zahraničí nebo naopak do Česka přišli z ciziny a našli v něm nový domov. Svými krátkými komiksy se k nim pod vedením Marie Kohoutové připojili studenti ateliéru Komiks a ilustrace pro děti.
Výstava vznikla ve spolupráci Sutnarky, Českých center a festivalu FRAME. S finanční podporou Vektoru Technická a Prahy 6.