Výstavy

Neoddělitelnou součástí festivalu jsou i autorské výstavy. V rámci 7. ročníku se můžete těšit rovnou na 3 – Dirty Thirty: 30 Years of Making a Scene, Stripburger (SI), Fresh Comics from SB Comics Fair 2023 a výstava ILUSTRAD/AS: A look at avant-garde female creation in the field of contemporary illustration.

Stripburger je mezinárodní komiksový časopis se sídlem v Lublani (Slovinsko), který si již více než 30 let udržuje svůj rozpoznatelný koncept a výrazně globální charakter tím, že osvětluje nezávislé místní komiksové scény a publikuje širokou škálu komiksů od zavedených jmen i nových talentů. Každoročně vycházejí dvě čísla, v nichž jsou představovány nejrůznější komiksy, doplněné o novinky a kritickou reflexi komiksového umění a média. Důležitou součástí aktivit Stripburgeru jsou výstavy, workshopy, přednášky a další akce, jejichž cílem je propagace komiksu, takže působí i jako platforma, která vyzdvihuje tvůrčí potenciál, pečuje o něj a zviditelňuje ho mnoha způsoby. Redaktoři a umělci Stripburgeru se pravidelně účastní různých komiksových festivalů a veletrhů, aby šířili mocnou sílu komiksu.

STRIPBURGER: THIRTY YEARS OF MAKING A SCENE

Stripburger, inovativní komiksový časopis se svérázným charakterem a osobitým kosmopolitním vkusem, vyšel poprvé v roce 1992. Během tří desetiletí se z experimentálního vizuálního fanzinu stal jedním z nejvýraznějších a nejaktivnějších hráčů na slovinské i mezinárodní komiksové scéně a neústupným propagátorem nezávislé a alternativní komiksové kultury. Mnoho dnes již etablovaných jmen začalo svou tvůrčí kariéru právě na stránkách Stripburgeru.

V centru pozornosti výstavy je jubilejní antologie Dirty Thirty: Thirty Years of Making a Scene, která představuje nejživější a nejsyrovější komiksy z první třicetileté historie Stripburgeru. Sítotiskové a riso plakáty vytvořili komiksoví autoři, kteří jsou v antologii zařazeni mezi mnoha našimi přáteli a jejich rozmanitými a jedinečnými komiksy. 

Vystavená díla, pod nimiž je podepsána řada slovinských i zahraničních komiksových tvůrců, představují veškerou rozmanitost, jedinečnost a pestrost, které jsou jedním z charakteristických znaků Stripburgeru od jeho vzniku až do současnosti.

ShortBox Comics Fair 2023

Zainab Akhtar

ShortBox Comics Fair je inovativní a průkopnický festival digitálních komiksů, na kterém všichni zúčastnění umělci z celého světa debutují s novými, originálními komiksy!

Cílem festivalu je sloužit jako tvůrčí impuls pro umělce, aby vytvořili něco nového, a zároveň poskytnout platformu pro svěží a jedinečné nezávislé komiksy, které se sejdou na jednom místě.

ShortBox Comics Fair je všem přístupná akce zaměřená na komiksy: umělci a čtenáři komiksů se mohou zúčastnit odkudkoli na světě (žádné cestování, žádné tahání kufrů plných komiksů tam a zpět!).

Veletrh se koná každoročně po celý říjen. Vystavující umělci si zachovávají plné vlastnictví/práva ke svým komiksům a získávají 100% z prodeje (bez poplatků za zpracování plateb).

SHORTBOX COMICS FAIR 2023 na FRAME

Zakladatelka a kurátorka SB Comics Fair, Zainab Akhtar a ředitelka festival FRAME, Klára Vöröšová, vybraly 10 debutujících komiksů z letošního ročníku, které budou vystaveny na FRAME. Vystavujícími umělci jsou Angie Kang, Azam Raharjo, Barbara Benas, Bolzemo, CA Strike, Felipe Ortiz, Megan Llewellyn, Pavina, Shazleen Khan a Theo Stultz.

ILUSTRAD/AS

Pohled na avantgardní ženskou tvorbu v oblasti současné ilustrace

Mluvit dnes o ilustraci znamená mluvit o trendu, avantgardě, celosvětovém tvůrčím fenoménu. Nelze popřít rozmach, který ilustrace v posledních letech zažívá díky nové generaci umělců, kteří prostřednictvím internetu a zejména sociálních sítí dokázali šířit svá díla přímo, bez prostředníků. Skutečnost, kterou bychom mohli považovat za normální pro vizuální éru, v níž žijeme, ale která je revoluční a přelomová, neboť tímto způsobem se ilustrátorům podařilo jedním tahem odstranit tradiční elitářské bariéry a učinit z ilustrace blízké, přístupné umění, v němž je možný dialog mezi umělci a veřejností.

SHORTBOX COMICS FAIR 2023 na FRAME

Kurátorka výstavy Matilde Rodríguez, kulturní manažerka specializující se na současnou ilustraci, design a městské umění, vybrala díla 12 předních domácích a zahraničních umělkyň, mezi nimiž jsou Chilanka Luisa Riverová a Španělky Sonia Pulido, María Hesseová, Helena Pérezová Garcíaová a Lara Larsová, aby zdůraznila roli žen v tomto ilustračním boomu. Cílem výstavy je také ukázat nejsvobodnější, nejkreativnější a nejosobitější tvorbu vybraných ilustrátorek a prozkoumat různé formáty a techniky, s nimiž pracují: sítotisky, koláže, keramiku, risografy, digitální kresby a sochy. Ukázka vysoké úrovně kreativity a experimentování v současné ilustraci. 

Kurátorka o výstavě říká: „ILUSTRAD/AS je avantgarda, kreativita, profesionalita a rozmanitost. Dvanáct umělkyň, které reprezentují mnoho dalších z této současné umělecké a kulturní scény, kde ženy vynikají svou kvalitou a profesionalitou. Umělkyně, které udávají trendy, které přišly, aby zůstaly a které mají stále co říci, nakreslit, sdílet, tvrdit. Protože budoucnost ilustrace je také ženská“.

Výstava je k vidění v galerii Institutu Cervantes Praha do 20.3. 2024.