BD 2020

Margaux Bigou

Rok komiksu ve Francii

BD 2020” měla být celoroční událost zasvěcená francouzskému a zahraničnímu komiksu. Bohužel většina přednášek, výstav, čtení, festivalů a křtů nových publikací byla odložena na neurčito. I my jsme nuceni si připomenout rok komiksu v omezené formě. Nemusíte se však obávat, o osobní setkání s našimi hosty nepřijdete. Renaud Chavanne, ředitel pařížského komiksového festivalu Le Salon des Ouvrages sur la Bande dessinée a Mathieu Diez, ředitel festivalu Lyon BD, přislíbili účast na pátém ročníku FRAME festivalu v roce 2021. Stejně tak se odkládá tvůrčí workshop s L’Amour Edition a komiksový trh s francouzskými nakladateli a autory. V rámci FRAME online nyní můžete shlédnout video Sylvaina Coissarda o francouzském trhu s komiksy a malou pozvánku na Lyon BD 2021 od Mathieu Diez.

Videa byla poskytnuta za laskavého svolení Francouzského institu a festivalu Lyon BD

facebook : @institutfrancais.pageofficielle @LyonBDFestival
twitter : @IFParis @lyonbd
instagram : @if_officiel @lyonbdfestival
Linkedin : Lyon BD Organisation + Institut Français

WWW

NĚCO MÁLO O FRANCOUZSKÉM TRHU S KOMIKSY

Sylvain Coissard

Sylvain Coissard je významnou osobností s obrovským přehledem o aktuální produkci francouzsko-belgického komiksu, je také odborným konzultantem Festivalu komiksu v Lyonu a zástupcem několika francouzských vydavatelství např. Cornélius, Gallimard BD, Sarbacane, Denoël Graphic… Ve své přednášce „New voices in the French comics“ měl na letošním FRAME festivalu představit mladé nadějné autory a autorky z Francie. S přesunem programu do online sféry jsme se rozhodli přednášku odložit do dalšího ročníku a místo přednášky nabídnout video o francouzském trhu s komiksy.

V tomto krátkém videu nám Sylvain Coissard nabídne pohled na historický a ekonomický vývoj francouzsko-belgického komiksu. V první části videa se věnuje historickému vývoji od počátku 20. století až do současnosti. Výraznou proměnou prochází francouzský trh v 80. letech, kdy se objevují nezávislá nakladatelství fr. komiksu a s nimi i nové žánry jako fantasy, science fiction, historický a dětský komiks. Poprvé se objevují termíny autorský komiks a grafický román. V 90. letech dochází ke třem zásadním změnám. Z novin a časopisů mizí komiksové stripy, dochází k masivnímu rozšíření komiksových alb a k proměně nezávislých nakladatelů na mainstreamová. Do popředí zájmu se dostává autofikce. Inspirovaní Artem Spiegelmanem představují své příběhy autoři jako: David B., Marjane Satrapi, Lewis Trondheim, Guy Delisle a další. V 90. letech se také poprvé objevuje manga. Současný trh s komiksy ve Francii se od roku 2010 ztrojnásobil. Komiksový trh se stal třetím největším po literatuře a knihách pro děti. Video je součástí programu Focus BD, pořádaného Francouzským institutem a BD Lyon festivalem 2020.

KOMIKS VE MĚSTĚ

Mathieu Diez, Lyon BD

Na několik dní se každoročně francouzský Lyon proměňuje v město žijící komiksem. Ředitel Lyon BD festivalu, Mathieu Diez a další osobnosti v tomto krátkém videu představují pestrou škálu možností jak ve spolupráci s různými institucemi, zejména muzei, divadly a koncertními sály oslovují nové diváky a ukazují jim komiks v jiném světle.

Propojení autorů a komunity kolem komiksu s městskými institucemi je významnou součástí festivalu. Lyonská muzea se aktivně podílejí na rozvíjení spolupráce ať už se jedná o autorskou výstavu, čtení komiksů v prostorách muzea nebo např. katalog k výstavě pojatý jako komiks. Spolupráce s divadly a koncertními sály má často podobu transformace komiksu na performativní umění. Setkáme se s propojením komiksu a živého divadelního, tanečního nebo hudebního vystoupení. Ale také adaptací komiksu na divadelní hru.

Ve videu vystoupí: Mathieu Diez, ředitel Lyon BD, Xavier de la Selle, ředitel Gadagne Museums, Lucie Campos, ředitelka Villa Gillet a Belinda Billen, vedoucí mezinárodních projektů Lyon BD. Video je součástí programu Focus BD, pořádaného Francouzským institutem a BD Lyon festivalem 2020.

WWW

KONTAKT

CZ +420 775 054 328
EN +420 777 095 094

EMAIL

info@framefestival.cz
exhibitors@framefestival.cz

Newsletter